• O validátoru
  • Novinky
  • Dokumentace
  • Integrace do prohlížečů
  • Proč validovat?

    Tento dokument zkusí nějak rozumně zodpovědět kontroverzní otázku, proč by se lidé měli snažit o validní kód.

    Teoreticko-technický pohled na věc

    Nevalidní stránka může mít tu podstatnou vadu, že spoléhá na opravy chyb v prohlížečích. Různé prohlížeče (Internet Explorer, Firefox, Opera) mohou opravovat různý chybný kód různě a na výsledek se tudíž nelze tolik spoléhat.

    Nejde jen o různé současné browsery — různé ošetřování chybových stavů mají i minulé a budou mít i budoucí verze těchto programů. Stránka by měla být napsaná univerzálně, nehledě na současné statistiky. Co vy víte, čím se bude brouzdat za dva roky? Pokud nechcete opravovat kód s příchodem každé nové verze, validní kód by vám měl poskytnout alespoň nějakou jistotu. Tvůrci téměř všech prohlížečů se snaží standardy dodržovat, takže by jejich nové verze neměly dělat psí kusy na validním kódu.

    Vemte také v úvahu roboty vyhledávačů — ti se také musí řídit nějakými pravidly.

    Prakticko-společenský pohled na věc

    V praxi se většinou validita zase tak vážně nebere. Neměla by se z ní dělat modla či cíl tvorby stránek. Často se říká, že „validita je prostředek, nikoliv cíl“, nebo že „validátor je dobrý sluha, ale zlý pán“.

    Řada prohřešků proti validitě bývá i u profesionálů často tolerována jako zbytečná buzerace ze strany validátoru. Takže najdete-li v práci profíka jednociferný počet chyb, nemusíte mu hned nenadávat do amatéra. Ve společnosti ovšem pořád převládá názor, že validní kód je lepší než nevalidní a že to je meta, která stojí minimálně začátečníkům za to úsilí.

    Část chyb, na které si validátor u dokumentů stěžuje, ve skutečnosti nespoléhá přímo na ošetření chyb v prohlížečích, ale na nějaká skoro-standardní pravidla. Typickým příkladem je nedefinovaný atribut (třeba autocomplete="off" u našeptávačů) — browser, který ho nezná, ho jednoduše ignoruje a nic se neděje. Takže tu teorii nesmíte žrát doslovně.

    Pokud vyrábíte stránky někomu na zakázku — nebo — pokud si od někoho necháváte vyrobit stránku, může vám validita posloužit jako alespoň nějaké viditelné měřítko kvality kódu.

    O validitě bylo napsáno mnoho:

    Jelikož jste už velké děti, můžete si utvořit svůj vlastní názor.

    Validní HTML 4.01!

    2006–2008 © Chamurappi; tuto službu neprovozuje W3C.

    Nevíte-li si s něčím rady, doporučuji diskusi Jak psát web.